Креатин, як одна з найбільш часто використовуваних поживних речовин, має дуже позитивний вплив на весь організм людини – що, безсумнівно, є однією з причин його популярності. Одним з основних процесів, які підтримує креатин, є синтез білка в м’язовій тканині, що дуже важливо, особливо для спортсменів, які хочуть збільшити власну м’язову масу. Цікаво, що це не єдиний вплив креатину на організм людини. Варто детальніше розглянути, як діє креатин і яких ефектів від нього чекати.
Значення креатину в процесах, що відбуваються в організмі людини – дія
Креатин, що міститься в організмі людини, можна знайти переважно в м’язах (приблизно 98%). Тому саме по відношенню до м’язів це найважливіше. Його основну роль можна описати як свого роду великий запас АТФ у м’язах, який можна негайно вивільнити. АТФ – це органічна хімічна сполука, яку можна просто описати як енергоносій.
Енергія, накопичена в м’язах, вивільняється в результаті розпаду АТФ на АДФ (хімічна сполука, яка утворюється при відділенні однієї з його частин від АТФ), що відбувається під час м’язового скорочення. Креатин, накопичуючи відповідну кількість носія енергії в м’язах, дозволяє проводити тренування більш ефективно. Крім того, розпад АТФ до АДФ не є незворотним.
За участю фосфокреатину, що знаходиться в м’язах, відбувається фосфорилювання, в результаті якого раніше відключена фосфатна частина (АДФ) перетворюється назад в АТФ, завдяки чому організм, завдяки використанню креатину, може відчувати меншу втому після виснажливе тренування.
Вплив креатину найкраще ілюструє, чому він такий популярний. Крім того, його популярність також відображається в тому, що він випускається в багатьох різних варіантах як за смаком, так і за формою добавки.
Що дає креатин? – яких ефектів ми можемо очікувати від цього?
Використання поживних речовин і дієтичних добавок має дві основні причини. У переважній більшості випадків це будуть оздоровчі та максимальні тренувальні ефекти. Тому варто уважніше придивитися до того, що пропонує креатин. Перш за все, це позитивно позначиться на стані м’язів, підтримає їх правильне харчування, а значить, попередить різного роду травми.
Регулярне вживання креатину у формі харчової добавки може підвищити його рівень у м’язах до 40%, що вплине на різні змінні. Тому варто поглянути на конкретні ефекти, які є результатом підвищення рівня креатину в організмі:
- Збільшення м’язової маси і сили – креатин дозволяє ефективно нарощувати м’язову масу тіла, хоча слід пам’ятати, що у чоловіків ефект може проявитися швидше, ніж у жінок. Збільшення м’язової маси призведе до збільшення сили, яка посилюється тим, що креатин бере участь у розщепленні вуглеводів у м’язах, тим самим вивільняючи енергію.
- Швидша регенерація м’язів – креатин підтримує регенерацію після тренування, навіть при виконанні дуже інтенсивних вправ. Це пояснюється, серед іншого, за рахунок того, що креатин зменшує популярну «болявість» в м’язах.
- Більша витривалість всього організму – в контексті фізичних навантажень. Помічено, що креатин позитивно впливає на загальну працездатність організму людини, завдяки чому вдається зменшити відчуття втоми та ін.
Вплив самого креатину можна ще більше посилити, якщо використовувати інші поживні речовини та дієтичні добавки. До них належать, серед іншого: гейнери (багаті вуглеводами), амінокислоти з розгалуженим ланцюгом (BCAA) тощо.
На ринку дієтичних добавок дуже важливо купувати лише перевірені продукти, які мають відповідний склад тощо. Завдяки цьому ви можете бути впевнені в ефективності поживних речовин та їх безпеці з точки зору здоров’я організму.